نحوه تمیز کردن پالت چوبی رنگ روغن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پالتتان پر از رنگ شده باشد و میخواهید که آنرا تمیز کنید، اما به علت چسبندگی و خشک شدن رنگ روغن، تمیز کردن آن برایتان بسیار سخت می‌شود.

در این آموزش می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه رنگ روغن های خشک شده روی پالت چوبیتان را پاک کنید و با پالتی تمیز به کار خود ادامه دهید.

هشدار : بهتر است که در هنگام انجام این کار از دستکش استفاده کنید ، حتی سطحی که پالت روی آن قرار گرفته است نیز کثیف خواهد شد .

برای این امر نخست با کاردک رنگ های خیس و حتی رنگ هایی که ازقبل مانده را تا حدی که امکان دارد پاک میکنیم.
مراقب باشید که خراشی روی پالت چوببتان وارد نکنید و به آن صدمه نزنید .

سپس با دستمال کاغذی خشک تا جایی که میشود رنگ های خیس را برداشته و پالت را تمیز میکنیم.

در گام دوم دستمال کاغذی برداشته و آن را آغشته به قلم شوی یا تینرروغنی ویا نفت می‌کنیم و سپس با همان دستمال کاغذی، روی پالت می‌کشیم، به طوری که تا حدودی رنگ ها از روی پالت پاک شوند.

در این مرحله پالت شما رنگی تر و چرک تر می‌ شود ولی نگران نباشید چون بلافاصله باید با دستمال خشک و تمیز دوباره روی سطح کار را کاملا تمیز و خشک نمایید . ( این مرحله را چندین بار تکرار نمایید )

سپس در گام سوم بعد از اطمینان از خشک بودن پالت، با سمباده نرم (112 یا کمتر) روی رنگ هایی که باقی مانده، سمباده را می‌کشیم .

در این مرحله سمباده مانند پاک کن عمل می‌کند و رنگ ها مانند خرده پاک کن پاک می‌شوند .

( اگر جرم رنگی بسیار زیادی روی پالت شما خشک شده باشد از ابتدا با سمباده زبرتری روی پالت بکشید. )

در گام چهارم اگر رنگی باقی مانده باشد، با کاردک، با فشار کم و بسیارنرم، رنگ های باقی مانده را از روی پالت می‌تراشیم .

اگر باز رنگی مانده باشد دوباره از همان قلم شوی یا تینرروغنی و یا نفت ، به مقداری کم تر از قبل، روی پالت ریخته و با دستمال کاغذی خشک پالت را کاملا تمیز می‌کنیم .

در مرحله آخر، مقداری روغن بزرک (تمیز) را روی پالت چوبیتان ریخته و سپس با دستمال کاغذی، تمام سطح پالت را به روغن آغشته می‌کنیم که باعث عمر بیشتر پالتتان می‌شود .